PDA

View Full Version : Πάμε πάλι, σεμνά και ταπεινά :) (Greek)

Poukis
14-03-2009, 15:13
Χαίρεται!!
Προσπαθώ και πάλι να ξανα αρχίσω ένα ελληνικό thread έτσι για το γαμώτο και αυτή τη φορά θα προσπαθήσω να κάνω και ποστ! Το προηγούμενο να πω την αλήθεια μου το ξέχασα μετά από λίγο και είδα με μεγάλη μου έκπληξη μετά από ένα χρόνο ότι είχε και απαντήσεις :D
Οπότε αυτή τη φορά ορκίζομαι ότι θα προσπαθώ να έρχομαι και να σπαμμάρω όσο μπορώ :)
Και για να αρχίσουμε κάπως δύο παράλληλες συζητήσεις για όλα τα γούστα:
-Θα βγει πλαστικό Thunderhawk?
-Να βάλω Giant με Mark of Slaanesh, Hellcannon ή Shaggoth?

Και συγνώμη για τα πμς αλλά μια που σας είχα βρει τη προηγούμενη φορά είπα να μη σας χάσω τωρα :)

sabouras
14-03-2009, 16:21
Ελπιζουμε για το πλαστικο Thunderhawk...

Poukis
14-03-2009, 17:34
Ναι! Έχουμε μία απάντηση! :D Κι εγώ να σου πω την αλήθεια μου ελπίζω αλλά στη τελική έχω την εξής απορία... Πόσες φορές έχεις παίξει Apocalypse? Εννοώ τελικά θα βγάλει τα λεφτά του? (Σκεφτομαι και για Stompa αυτό το καιρό :D)

Seargent K
14-03-2009, 19:04
Μην ξεχνάμε και τα πλαστικά Shadowswords και ΣΙΑ που βολεύβουν άνετα τους IG-SM-CSM(οι τελευταίοι με conversion βέβαια).

Poukis
14-03-2009, 20:35
Το θέμα είναι ότι θα ήθελα να υπήρχε κάτι αμιγώς C/SM. Σίγουρα οι sm μπορούν να πάρουν ένα baneblade and the like, αλλά το thunderhawk με ψήνει γιατί είναι κάτι που είναι καθαρό sm. Η σαπισμένο death guardie στη περίπτωση μου :D

happy_doctor
14-03-2009, 22:37
Τι να σας πω ρε παιδιά, εγώ αν οι μινιατούρες δεν έχουν τετράγωνη βάση δεν μπορώ να συμμετάσχω :).

Σχετικά με τη Σπάνια επιλογή στο στρατό των Πολεμιστών του Χάους, εξαρτάται από το είδος του στρατού:

-Γίγαντας πεθαίνει εύκολα από πολεμικές μηχανές, πρέπει να συμπεριλάβεις κάτι για να τις κυνηγήσεις (βλέπε χαρακτήρα πάνω σε δίσκο κλπ κλπ). Η επιλογή του σημαδιού είναι καλή, το να χτυπάς πάντα πρώτος σημαίνει ότι οι μισές μάχες σώμα με σώμα θα τελειώνουν πρωτού καλά καλά ξεκινήσουν.

-Το κανόνι της κολάσεως είναι η καλύτερη επιλογή που έχεις στη διάθεσή σου, καθώς μπορεί να κρατήσει μια πλευρά του τραπεζιού μόνο του και παράλληλα να τρομοκρατήσει και κανά δρακάκι με τη Δύναμη 10.

-ο Σα Γότθος έχει το καλύτερο μοντέλο κατά τη γνώμη μου, αξίζει να τον συμπεριλάβεις γι'αυτό και μόνο! Όπως και ο γίγαντας χρειάζεται προσοχή και φροντίδα απέναντι σε αντίπαλη μαγεία και εκηβόλα όπλα.

ΥΓ: Συγγνώμη για τις άθλιες μεταφράσεις όρων και ονομάτων, αλλά έχει πλάκα ;)

ΥΓ 2: Να προσεύχεστε να μην έρθει ποτέ η GW στην Ελλάδα! Τα μαγαζιά τους είναι άθλια, μονότονα, αποστειρωμένα και όποτε έχω μπει δεν έχω δει καμία μάχη της προκοπής.
Άσε που με το που μπήκα τελευταία φορά, ο υπεύθυνος άρχισε το μπίρι μπίρι για να μου πουλήσει ένα Stompa (παρόλο που του εξήγησα ότι δεν ασχολούμαι με το παιχνίδι) και να με πείσει ότι αφού παίζω Φάντασυ πρέπει οπωσδήποτε να τα σκάσω για να αγοράσω ένα κάρο μινιατούρες του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών με την καινούργια επέκταση!!

ΥΓ 3: Επίσης, η ερώτηση: "έχετε Chaos Black spray?" του έδωσε πάτημα για να μου πλασάρει το Mega Paintset και τα καινούργια Foundation/Washes!!!

Αυτά για αρχή, ελπίζω να δούμε κι άλλους πατριώτες εδώ!

Seargent K
15-03-2009, 07:49
Από εσάς πόσοι παίζουν στα Fantasy shop στην Ελλάδα;

Poukis
15-03-2009, 09:56
Τς, τς, τς... Κακοί Γάλλοι gwάδες :D Τουλάχιστον στα έλεγαν στα αγγλικά;; :D. Btw, πότε γυρνάς; Μέχρι να έρθεις θα σε κάνω challenge και με τον Chaos Lord μου :)
@Seargent: Εγώ πηγαίνω βασικά στο Avalon στη Κηφησιά (πρώην fantasy shop) ή κάνω κάποια guest appearance στην Αγία Παρασκευή και στη Βικτώρια.
Επίσης δεδομένου ότι έχω αγοράσει πολύ terrain και το realm of battle, και τα έχω βάψει σχεδόν όλα, παίζω και στο σπίτι κάποιες μαχούλες! Εσύ που παίζεις;

Seargent K
15-03-2009, 20:32
Βασικά στα Φάντασυ μόνο,ή μάλλον στο μοναδικό Φάντασυ Ηρακλείου.
ΥΣ terrain όπως σακιά μάχης που βρίσκω;Ή το φτιάχνω

Poukis
15-03-2009, 22:19
Παλία έβγαζε η workshop ένα set, αλλά τώρα έχουν μείνει μόνο τα urban barricades. Κατά τα άλλα μπορείς να παραγγείλεις από τη forge world (πανάκριβα) ή από εδώ http://www.shop.microartstudio.com/index.php που έχει κάποια καλά... Αν κατάλαβα σωστά τι εννοούσες!!

happy_doctor
15-03-2009, 23:03
Μπορείς επίσης να ψάξεις για μια εταιρεία που λέγεται Hirst Arts και πουλάει φόρμες για τερέν που μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις πολλές φορές για να φτιάξεις κτίρια και τα συναφή με γύψο.

Κάνε μια έρευνα στο Google, κάτι θα βρεις ;)

Poukis
16-03-2009, 09:51
Άσχετο: Γενικά τι μουσική ακούτε γενικά (για να ξέρω να κάνω προτάσεις :p)

Seargent K
16-03-2009, 12:52
Άσχετο:Metal.
Ευχαριστώ για το Site,αυτό έξαχνα.

Poukis
16-03-2009, 16:39
Χαίρομαι... Είναι ψιλοκλασσικό genre ε; Τέσπα! Σκέφτεσαι να πάρεις για το μαγαζί; Κι εγώ πάντα είχα κόλλημα με το terrain πάντως! (Το σπίτι μου είναι γεμάτο!)

Seargent K
17-03-2009, 12:31
Δεν ξέρω,κυρίως έχω βάλει σκοπό να φτιάξω ένα λόφο με fortifications(οχυρομένο ύψωμα με λίγα λόγια)κατά τις διακοπές του πάσχα γιατί τελευταία πνίγομαι.

Poukis
17-03-2009, 17:46
Μάλιστα! :D Εγώ προτιμώ το έτοιμο terrain, ή αν όχι έτοιμο, πχ τα cities of death κτίρια της gw! Κατά τα άλλα βαρίεμαι να φτιάχνω και τις πρώτες ύλες (πχ τοίχους στη προκειμένη περίπτωση!) Να ανεβάσεις φωτογραφίες αν το καταφέρεις! Θα ανεβάσω κι εγώ από το παιδί μου! (το terrain μου :))

Arbiter7
17-03-2009, 18:24
Άσε που με το που μπήκα τελευταία φορά, ο υπεύθυνος άρχισε το μπίρι μπίρι για να μου πουλήσει ένα Stompa (παρόλο που του εξήγησα ότι δεν ασχολούμαι με το παιχνίδι) και να με πείσει ότι αφού παίζω Φάντασυ πρέπει οπωσδήποτε να τα σκάσω για να αγοράσω ένα κάρο μινιατούρες του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών με την καινούργια επέκταση!!

Γιατί αυτό μου θυμίζει τον Νικολουδάκη??

Hails και από μένα!

Xάπι Ντόκτορ, άντε τελειώνε με το εράζμους γιατί έχω βαρεθεί να χάνω από τον αδερφό σου!

(ναι, χάνω από τα χάι έλβς. Αλλά παίζει ντάμπλ ντράγκον!)

Rusty Nail
21-03-2009, 13:04
"Παίζω και στο σπίτι μου και καμία μαχούλα.....'
Now that's just beeing modest

Πότε θα γίνει το πρώτο αίμα με τους Nails ρε φίλε POukious ?
Έχουν λιώσει τα παιδιά μέσα στο Whirlwind, τους δέρνει ο Sarge! Θέλουν να αδειάσουν τα Missles να χαρούν!!!!!!!

Έκανα επίσησ προυπολογισμό για το επόμενο πακέτο που θέλω (Land RAider+Predatortor+Thunderfire+Drop Pod) και έκλαψα.....είναι ποολλά τα λεφτά Άρη....και Pouki......anyhow άν ξέρει κανείς κανέναν που να βαρέθηκε το δικό του Land Raider- Predador κλπ μου λέτε για άμεση αγορά.

thanx

Poukis
23-03-2009, 10:55
Έτσι ο νταμπλ ντράγκον :P Ακόμα το θυμάμαι στα ηλεκτρονικά :P
@Rusty: Εντάξει δεν είμαι και κανένας λιωστήρας :D Συγκεκριμένα θα έλεγα ότι παίζω στο σπίτι όσο παίζει και ο Arbiter! (Κρίμα ρε Arbiter που δεν σχεδόν δεν έμεινε gardener για gardener τη προηγούμενη φορά btw)
Κατά τα άλλα να τα πεις στο GMAT αυτά... Εμείς περιμένουμε in all our corpulent glory να έρθεται να σας δείρουμε :)
Για προσφορές κοίτα σε ebay, και στο selling subforum του warseer. Μπορεί να έχει τπτ εκει.

Rusty Nail
03-04-2009, 15:58
Αν η inorkish resiliensy που επέδηξε ΕΝΑΣ orκ κommando που σου κέρδισε μια ισοπαλία στο πρώτο μου game ever είναι το "να σας δείρουμε" δεν θέλω να δω την συνέχεια.......:-)

:evilgrin:Δεν είμαι ο μέσος αντίπαλος που έχεις συνηθίσει....:evilgrin:
:eek::eek::eek:
Ναι κάνω Intimidate!!!

Θα συνεχίσω να ψάχνω γιατί θα μου άρεσε να παίζω με ένα ψιλοheavy πραγματάκι σαν αυτό....με έχει ψήσει....και δεύτερο Drop Pod....Τρελό εργαλείο....

Τα άλλα παιδιά θα είναι πιο ντούκια???(Οι χαοτικοί σου....) 8α δω διαφορά?? Γιατί και οι bikers δύσκολα θα πεθαίνανε...αλλά....δεν ξέρω....ήταν και το πρώτο μου παιχνίδι....μπορεί και να κάνω λάθος....:D Το Taunting συνεχίζεται...

Γενικά το περίμενα πιο μπρεδευτικό το παιχνίδι γενικά οπότε το χάρηκα πάρα πολύ. Μπράβο στον Μέντορα Pouki που τα κάνει όοολα τόσο εύκολα...

Rusty Nail
07-04-2009, 15:33
Πείτε μου λίγο για το Multiplayer

Έχει παίξει κανείς 2ον2 η κάτι τέτοιο??? Επειδή νομίζω ότι ο Τζέρτζελος είναι η μισή χαρά στο παιχνίδι και με 4 άτομα πάνω απο το τραπέζι θα έχει περισσότερο τζέρτζελο και συνεργασία και ενδιαφέρον.....

Και οι Ork του Pouki να υποστηρίζονται απο τους Ultramarines μου είναι ενδιαφέρον σαν fluff...αλλά πές οτι το προσπερνάμε αυτό...

Ψήνεστε Pouki και Ariman?λείπει άλλος ένας αλλά κάτι μου λέει ότι θα βρε8ei εύκολα....

lol

Rusty Nails + Poukis Nurgle lovers ταιριάζουν στο Rust!!!!!! Είναι valid συνδιασμός!!!!!

Poukis
08-04-2009, 10:19
"Αν η inorkish resiliensy που επέδηξε ΕΝΑΣ orκ κommando που σου κέρδισε μια ισοπαλία στο πρώτο μου game ever είναι το "να σας δείρουμε" δεν θέλω να δω την συνέχεια.......:-)"

Λίγα τα λόγια σου για τον Idanana Dzonz. Είναι the real orkish hero :D

"Θα συνεχίσω να ψάχνω γιατί θα μου άρεσε να παίζω με ένα ψιλοheavy πραγματάκι σαν αυτό....με έχει ψήσει..."

Κάτσε να ξαναπαίξουμε και θα δεις κάτι heavy :D

"Τα άλλα παιδιά θα είναι πιο ντούκια???(Οι χαοτικοί σου....) 8α δω διαφορά?? Γιατί και οι bikers δύσκολα θα πεθαίνανε...αλλά....δεν ξέρω....ήταν και το πρώτο μου παιχνίδι....μπορεί και να κάνω λάθος."

Στα επόμενα παιχνίδια δεν θα κάνω άσκοπα charges σε assault termies για να δούμε πως λειτοργούν :) Όσο για τους death guard μπορείς να ρωτήσεις τον Arbiter που ακόμα έχει εφιάλτες :P

"Γενικά το περίμενα πιο μπρεδευτικό το παιχνίδι γενικά οπότε το χάρηκα πάρα πολύ. Μπράβο στον Μέντορα Pouki που τα κάνει όοολα τόσο εύκολα..."

Χαίρομαι που σου άρεσε :) Ελπίζω να ήταν το πρώτο βήμα σε ένα μακροχρόνιο κάψιμο :)

"Έχει παίξει κανείς 2ον2 η κάτι τέτοιο??? Επειδή νομίζω ότι ο Τζέρτζελος είναι η μισή χαρά στο παιχνίδι και με 4 άτομα πάνω απο το τραπέζι θα έχει περισσότερο τζέρτζελο και συνεργασία και ενδιαφέρον....."

Έχω ακούσει ότι είναι ενδιαφέρον :P

"Και οι Ork του Pouki να υποστηρίζονται απο τους Ultramarines μου είναι ενδιαφέρον σαν fluff...αλλά πές οτι το προσπερνάμε αυτό..."

Μπορώ να κολλήσω τους Blood Angels που θα είναι λίγο πιο fluffy :)

Rusty Nail
08-04-2009, 15:13
Κοίτα, οκ μπορεί να έχουν διαφορετικό approach οι chaos σου αλλά οκ....8α δουμε....και συνειδητοποίησα πόσο axrhsimopoihta ήταν τα 2 dread....χρειάζομαι drop pod επειγόντως πριν το παιχνίδι με τους Chaos...

Οι Eldar του Arbiter δεν μασάνε και μαζεύουν δυνάμεις .... πάω στοίχημα....
και στην τελική αν είναι τόοοοσο undying οι δικοί σου υπάρχει πάντα το επιχείρημα ότι είναι σπασμένοι και ότι η ήττα απο έναν cheesy army δεν είναι ήττα....οπότε....είμαι ψυχολογικά έτοιμος..... :)

Arbiter7
09-04-2009, 07:13
Πρέπει να κανονιστεί μέγκα μπάτλ.

Ο Poukis έχει να παίξει τόσο καιρό με τους Eldar του που έχει αρχίζει και ξεχνάει βασικά πράγματα.

Παίκτης Iyanden να νομίζει πως ένας Wraithlord έχει 2 wounds...

Νομίζω πως το warp έχει αρχίσει να τον επηρρεάζει... έχει φάει wound από perils...

Poukis
09-04-2009, 07:39
Άντε μωρέ αμέσως. Δεν θυμόμουνα 2-3 ψιλοπραγματάκια και αμέσως έχω αρχίσει λέει να ξεχνάω :) Το σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να ξεχάσω τη μεγαλειώδη χθεσινή νίκη :)

Rusty Nail
25-04-2009, 12:37
Βατλ ρεπορτ παρακαλώ
Ευχαριστώ ;-)

Poukis
06-05-2009, 07:07
Θα ήθελα να το είχα βάλει ήδη... Θα προσπαθήσω πάντως την επόμενη βδομάδα να το ανεβάσω, τουλάχιστον τις φωτό.
Αυτό που λέει ο σκουριασμένος είναι ένα παιχνίδι που παίξαμε το πάσχα εγώ, αυτός και ο άρμπιτερ (και ένας εκτός του φόρουμ) 2 ον 2, μαρίνς, έλνταρ εναντίον κέηος και ορκς. Είχε γέλιο, αν και όλα θα είχαν αλλάξει αν είχαμε παίξει 6ο γύρο :) (1750 πόντοι έκαστος)
Απλά το παιχνίδι διήρκησε 6 ώρες και στο τέλος είχαμε ζαβλακωθεί όλοι απίστευτα πολυ :p

happy_doctor
06-05-2009, 14:17
Για όσους παίζουν στο Άβαλον WFB, πιθανότατα θα έχετε ακούσει συζητήσεις για το καλοκαιρινό campaign που θα ξεκινήσει αν όλα πάνε καλά αρχές Ιουνίου!

Θα είμαι εκεί για να παίξουμε επιτέλους καμιά μαχούλα, αν και ακόμα δεν έχω αποφασίσει το στρατό...

Κανένας άλλος που να ψήνεται;

Poukis
07-05-2009, 17:35
Εγώ ψήνομαι, και θα προσπαθήσω να έρθω με κέηος! Άλλα μάλλον με κόβω με γουντ ελβς!

happy_doctor
07-05-2009, 19:39
Καλή φάση! Τι είδους Χάος; Πολεμιστές ή Δαίμονες;

Για εμένα είναι μια ευκαιρία να κάνω speed-paint κανένα διχίλιαρο από τους άβαφτους στρατούς μου....

Οπότε οι Lizardmen είναι εκτός (αφ'ενός έχω ήδη βαμμένο στρατό σχεδόν, αφ'ετέρου με έχει ξενερώσει το καινούργιο βιβλίο) και μας μένουν οι Νάνοι (ευκαιρία να συμπληρώσω το βάψιμο στο στρατό), τα Υψηλά Ξωτικά και τα Σκαβένια!

Αυτήν την περίοδο μάλλον προς τους ποντικαράδες κλίνω, αν και η προοπτική του να βάψω 200 μινιατούρες (ακόμα και 3 χρώματα + βάσεις) είναι τραγική!

Απ'ό,τι ακούω, πολύ κακία μαζεύτηκε για το campaign. Βρυκόλακες, χαοτικοί και ποντίκια είναι η πλειοψηφία!

Poukis
08-05-2009, 09:44
Ή μήπως τέρατα;; Πολεμιστές :p
Χεχε, έλα ρε όμως οι ποντικαράδες είναι νράημπρας. Θα τελειώνουν σίγουρα πιο γρήγορα από πχ τα ξωτικά :)
Ο δικαστής7 θα έρθει να βγάλει τα σκοτεινά ξωτικά του από το ντουλάπι; Θα είναι γενικά πολύ σκοτεινό καμ-πέην και θα κερδίσει ο χειρότερος :P

Arbiter7
13-05-2009, 05:35
happy doctor οι πληροφορίες σου δεν είναι καλές.

Οι περισσότεροι *είμαστε* τα Dark Elves. Μετά είναι οι βρυκόλακες και οι χαοτικοί!

Φέρτε έλβς να γουστάρουμε.

Και όπως θα έλεγε και η Sorceress μου,

Die, slave.

Poukis
13-05-2009, 13:19
"Die, slave."
Ε, εεεε. Είμαστε στο ελληνικό θρεντ. Ή "Νταη σλεηβ" ή "Ψόφα σκλάβε" παρακαλώ :D
Πάντως ο χαρούμενος γιατρός θα έπρεπε να παίξει με νάνους για να έχουμε και καλούς! Έγω αν δεν μου έρθει έμπνευση για γουόρ σράην μπορεί και να μην παίξω με χάος. Θέλω κάτι πολύ θεαματικό :P
---> Και είστε τα σκοτεινά ξωτικά :)