PDA

View Full Version : ΕΛΛΑΣ ΟΛΕ

5upr3m3 h4xx0rz
10-08-2005, 17:35
Για σας....τορα ειμαι στιν ελλαδα αλλα μενο αμερικη...σιγνομη αν δεν γραφο τα ελλινικα, εμαθα τον αφτο μου να μιλαου και να γραφο ελλινικα....αλλα δεν τα'ξερα καλα.

Ειθελα να σας πο ολους ενα για πριν φιγο για αμερικη και δεν θα μπορεσο να γραφο με ελλινικα γραμματα...

αν θελετε να ξερετε ποθ μενο στιν ελλαδα, ειμαι σε ενα χωριο που λεγεται ποτιδεα που ειναι στιν κασσανδρα, πανο στο καναλι.

karmacedon
14-08-2005, 18:06
Γεια σου φιλε μου,
ελπιζω να περασεις καλα στις διακοπες σου.

When Black Roses Bloom
17-08-2005, 08:05
Wp ki allos kosmos. Mazeuomaste siga siga e? KANAS ALLOS?!?!?! Yparxei?

BlackJuju
11-09-2005, 22:33
Elo eimai apo Ellada kaneis apo thessaloniki? Kaneis pou na asxolite me Slaanesh daemon fantasy ? :)

When Black Roses Bloom
12-09-2005, 16:58
Zei kaneis h to egkataleipsame to a8lhma? :P

SOTIRIOS
30-09-2005, 09:53
Χαιρετώ όλους τους πορωμένους έλληνες 40Καδες!

Σωτήρης απο Αθήνα

Περισσότερο γνωστός ως Haakon Ironheart,Wolf Guard in Ragnar´s Blackmane
Battle company.

karmacedon
19-10-2005, 12:19
Αν θελετε να κανονισουμε μια συναντηση στο Battle Bunker στο Μαρουσι να συναντηθουμε και απο κοντα . Εχω γνωρισει ενα Σωτηρη με space wolves [ κανει παρεα με τον Γιαννη ] sto Β.Β. αλλα δεν εχω ιδεα ποιος ειναι ο Βlack Rose.

karmacedon
24-12-2005, 11:45
Xρονια πολλα !!!
Καλες γιορτες σε ολους !!!!

MANDRAGORE
24-12-2005, 17:51
Τελικά είμαστε κάμποσοι εδω μεσα. Χρόνια πολλά, ο Emperor μαζί σας...

SOTIRIOS
04-01-2006, 13:20
Αυτός ο Σωτήρης είμαι που είμαι φίλος του Γιάννη....Ο ασπρομάλλης Space Wolf...

ΥΓ.Με είδες στο WD312 στο άρθρο για τα Grand Tournaments?(φιγουρατζής χε,χε)

DPA
05-01-2006, 01:38
Γεια σας παιδες!Δημητρης απο Θεσ/νικη εδω.Αντε να μαζευομαστε...

Σωτηρη αν εισαι αυτος που φανταζομαι,γνωριζομαστε.Κατεβαινω στα fairs του Fantashy shop,με χαος συνηθως(και παρεα με εναν Λεωνιδα που παιζει Tau...Ο Γιαννης που λετε ειναι το παιδι με τους mechanized Eldar?

Α ναι επισης,ΑΝΤΕ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΜΑΣΤΕ!!!!!!!!!:D

SOTIRIOS
05-01-2006, 10:04
Ναι και στις δυο ερωτήσεις!Τριγυρνάω συχνά σ΄αυτό το φορουμ!Χαιρετίσματα στον γιατρό μας το Λεωνίδα!

MANDRAGORE
05-01-2006, 10:51
Εκτός απο το Σωτηρη στο WD φαινεται και ο Ανδρέας με τους Blood Angels. Κριμα που δεν εγινε απο τότε τιποτε άλλο για το 40k , έτσι για να πάρουμε τον αέρα των Ιταλών. Επίσης στο heat 3 του fantasy, που 'εγινε πριν λίγο καιρό best general βγήκε ο Μήτσος απο τον Πειραιά... Τελικα πρέπει να είμαστε καιμια 15ρια εδώ μέσα ε?

Α πιάσαμε και τη 2η σελίδα στα posts. ΟΥΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!

SOTIRIOS
05-01-2006, 14:26
Έτσι για την ιστορία στο GT ήρθα 35ος σε 127(τοσοι ήταν νομίζω).3νίκες 2ήττες και μια ισοπαλία.Επίσης στα κέρδη και η γνωριμία με γλυκιά αγγλιδούλα που δούλευε εκει....;) Οι δυο ήττες ήταν και οι δυο με 13-7... grrrrr....Ήταν σούπερ η όλη φάση!!!

DPA
05-01-2006, 14:53
Aπο τι στρατους εχασες και τι λιστες ειχαν(στο περιπου)?Αυτος που βγηκε 1ος παντως....ε τι να πω,18 ατομα seer council...850.000 starcannons...ε κατι τετοιοι δυσφημιζουν εμας τους Eldar:cries:

MANDRAGORE
05-01-2006, 16:45
Ιταλός τι περιμένεις? Βάζω στοίχημα ότι και τα ζάρια του ηταν απο τα
"καλά". Για πείτε τι στρατους παίζει ο καθενας? Καλά τα σκυλιά του Σωτήρη τα εχω δει, γ****ε από βαψιμο. Κάποια στιγμή θα τελειωσω και εγώ τους 13th company που πήρα απο το eBay που θα μου πάει?

DPA
06-01-2006, 02:05
Eγω ειμαι Elf wacko...Βασικος στρατος 40Κ Eldar και εχω και γυρω στους 2000 pts Death Guard,1500 pts Iron warriors και περιπου 1000 pts Marines. Απο Fantasy, High Elves,Wood Elves και Dark Elves.Επισης κατι νανους απο παλια(ολα παλια μοντελα).

Aν εχει μυτερα αφτια,psychic/magic powers και Τ3 ειναι καλο!:D :D :D

karmacedon
06-01-2006, 07:53
To WD 312 το ειδα και δηλωνω οτι ζηλευω. Δεν με πειραζει αν θα παιξω σε ποτε σε GT , αλλα θελω και η δικια μου φατσα να μπει στο WD !!!!
TYXEΡΑΚΙΔΕΣ !!!!!!!
Θα αγορασω μετοχες GW , κατι θα γινει.

SOTIRIOS
06-01-2006, 16:40
Epeidh imai se allo pc anagastika se greeklish...Sto GT loipon me aftous epaiksa...1)vs Sisters of battle 10-10 2)vs Dark Eldar 17-3 kerdisa 3)vs Slaneesh olo daimones... exasa 13-7...4)vs Ultramarines 13-7 kerdisa (ton nikiti tou heat 3!!!) 5)Exasa 13-7 apo Noise marines kai daimones...(foveros stratos ton exei deiksei kai to WD 6)kerdisa 13-7 Black legion efkola alla o typos ypoxwrouse synexeia mexri tin gwnia tou trapeziou otan tou katestrepsa ena Land Raider me to HQ gia na min ton eksolothrefsw...kai etsi na parei kapoious pontous... an epairna aftous tous 7 pontous tha imoun stin 15ada....grrrrrrrrrr!!!!!!Telos pantwn ti na perimenei kaneis apo chaos...O slaneesh me olo daimones kai mia squad chosen itan skotsezos kai parolo to profficiency den katalavaina xristo!!!!An exete alles erwthseis apantaw efxaristws :)

DPA
06-01-2006, 17:33
Eσυ τι λιστα κατεβασες,την κλασικη με το Crusader και τα κουταβια μεσα?(ειχε πολυ πλακα οταν επεσαν πανω σε εκεινους τους 14 Death Guards μου και χασανε,αν και εχασα μετα την μαχη...;) ).Αυτος ο Slaanesh με τους δαιμονες ηταν κανονικος η Siren bomb(απιστευτη καφριλα αυτος ο στρατος)?

Αντε ανυπομονω να κατεβω στο επομενο fair να τα πουμε απο κοντα.Του χρονου παιζει να παμε και στο GT με τους καινουργιους Tau του Λεωνιδα και τους καινουργιους δικους μου Eldar:D :D

Καλα να περνατε παιδες,παω να κανω κιμα κατι σαυρες με τα Druchii μου:evilgrin:

MANDRAGORE
07-01-2006, 13:56
Ρε Σωτήρη μιας και σε ΄χουμε εδώ , εσύ τι λες για το θέμα στο Rules' section του 40K. Κάνουν turbo boost οι FW ότα ο IC ε'ιναι πάνω σε bike?

SOTIRIOS
13-01-2006, 11:00
Και οι δυο πλευρές έχουν τα δίκια τους...Αν θες την προσωπική μου άποψη, fluff wise δεν θα το έκανα αλλά rules wise επιτρέπεται...Ειναι πως βλέπεις το ποτήρι μισογεμάτο ή μισοάδειο....:confused:

MANDRAGORE
14-01-2006, 22:31
Μα καλά δεν πέθανε το fluff? :chrome: Θ έρθω καμία μέρα Μαρούσι να μου δείξεις τακτικές για τους 13th Company γιατί δεν την παλεύω. Μου βγάζουν το λάδι για να τους παίξω.

SOTIRIOS
16-01-2006, 09:11
Είναι πολύ καλός στρατός,ίσως και ο καλύτερος space marine.Χρειαζεσαι πολλούς λύκους(20τουλάχιστον),5 ή 10 bikes(2 melta+power fists),οπωσδήποτε rune priest και απο κει και περα ή wolf priest με wulfen(10) ή Wolf lord με ο,τι άλλο θες....Μην ασχοληθείς με Long Fangs...Grey slayers rule!Μην ξεχνάς πως οι λυκοι μπορούν να κάνουν charge στον πρώτο γύρο!Είναι οι πιο γρήγοροι assault marines που υπάρχουν....(χωρίς power armour)!!!!!!!!

MANDRAGORE
16-01-2006, 21:24
Μμμ η τελευται λίστα που σκεφτηκα ηταν κάπως σαν αυτη που είπες με λιγότερα σκυλιά που οι πόντοι τους πήγαν σε εξοπλισμο. Το πρόβλημα είναι ότι όλοι έχουν την κακια διαθεση να με πυροβολάνε πριν φτασω σε close combat. :cries:

SOTIRIOS
18-01-2006, 07:24
Δεν χάνεις καμια μαχη αν εκμεταλλευτείς το έδαφος...παίζε πάντα με αρκετό τεραίν.Στο 2 γύρο πρεπει να είσαι σε close combat με το 75% του στρατού σου.Με τους λύκους θα σαι σιγουρα(αν οχι στον πρώτο...)με τα μηχανακια επίσης και αν εχεις wulfen(που θα έχεις...τουλαχιστον 10)επίσης...gate se grey slayers ή σε storm claws και όλα θα πάνε καλά!Μην ξεχνάς ποτέ πως κάθε απλός grey slayer έχει 3!!!! attacks σε αμυνα και επίθεση!Επίσης mark of the wulfen σε αρκετούς και και οπωσδήποτε στον wolf Lord!Είναι πραγματικά ασταμάτητος !!!Ελπίζω να βοηθάω....:angel:

MANDRAGORE
18-01-2006, 21:12
Καλά ο Wolf Lord δεν είναι υποχρεωτικός? Στο army list τον δίνει ως απλά 1 ενώ τους άλλους 0-1. Μήπως έχω χάσει κάτι?

SOTIRIOS
19-01-2006, 07:51
Σαφώς και δεν είναι υποχρεωτικός!!!!!!!!!!!!!Όπως ακριβώς και στούς space wolves...Απλά πρέπει πάντοτε σχεδον να τον κατεβάζεις γιατί οι επιθέσεις του μπορούν (ειδικα με mark of wulfen)να εξοντώσουν οποιοδήποτε στρατό....

MANDRAGORE
20-01-2006, 21:27
Εκανα την ερώτηση και στο rules section και μου απάντησαν αυτό που λέω. Για αυτό έχει τον άσο. Ειναι σαν τον Emperor's Champion στο προηγουμενο army list των Templars. Πρέπει να έχεις έναν μεσα οπωσδήποτε. Στους 1500 πόντους διαλέγεις ενα απο τα άλλα 2 hq για να εχεις ενα για καθε 750 πόντους.

SOTIRIOS
21-01-2006, 22:14
'Εχεις δικιο!Ευτυχώς που τον κατεβάζω πάντα και έτσι δεν έχω κλέψει κανένα!Ευχαριστώ....

MANDRAGORE
22-01-2006, 16:31
Όλοι την πατάμε καμιά φορά. Μα που είναι ο υπόλοιπος κόσμος? Μήπως μας βαρέθηκε? Ρεεεεεεεεεεεεε... Καμια κουβεντα?

SOTIRIOS
24-01-2006, 08:25
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ :cries: ; Μόνο εγώ και ο μανδραγόρας μείναμε;Πείτε κανά νέο!Καμιά περίεργη μάχη που παίξατε;Κανα κοριτσάκι που...γνωρίσατε...καμιά φιγούρα που ετοιμάζετε...:eyebrows:

MANDRAGORE
24-01-2006, 18:33
Αφού δε μιλάει κανείς θα μιλήσω πάλι εγώ. Με χαρα ανακοινώνω ότι έφερα το πρώτο μου draw ανάντια σε Eldar με τους Templars μου, κλαψ λυγμ (συγκίνηση). Αυτό το Fantasy της Καλλιθεας είναι πολύ γούρικο. Βέβαια το Falcon του Κώστα δεν έπεσε αλλά μη ζητάμε και πολλά...:angel:

SOTIRIOS
27-01-2006, 09:36
Μα που είναι όλοι;Αισθάνομαι σαν τον Leman Russ μέσα στο Eye of Terror!Ρε παιδιάαααααααααααααααααααααααα!!!!Θα γίνω Wulfen απο τη λύσσα μου!Πείτε κάτι ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε! !!

MANDRAGORE
27-01-2006, 20:37
Ε ο Russ τουλάχιστον έχει και ενα κοπάδι σκύλους για παρέα...

karmacedon
28-01-2006, 09:35
Σας παρακολουθω αδιακοπα απλα δεν γουσταρω να χωνομαι σε rules περα απο το αναλογο section του φορουμ . Εμενα αυτες τις μερες με αποσχολει το κλεισιμο του Battle Bunker , αφηνει πισω του ενα κενο στη κοινοτητα των παιχτων που κανενα fantsy shop η Καισσα δεν προκειται να αναπληρωσει.
Ασε που μου χρωστανε και 2 W.D. απο τη συμμετοχη μου στο Brotherhood !!!

MANDRAGORE
28-01-2006, 17:19
E εντάξει κρίμα που έκλεισε το μαγαζί αλλά νομίζω ότι τα παιδιά απο B.Προάστεια έχουν πρόβλημα και κανένας άλλος. Δεν ανέβαιναν πολλοι απο άλλες περιοχές. 4-5 άτομα, όλοι οι άλλοι ήταν απο εκεί κοντά. Εγώ εχω παίξει 8-9 φορές εκεί και μπορώ να πω ότι υπήρχαν πράγματα που μου άρεσαν αλλά και με χάλαγαν (αυτό βεβαια συμβαινει παντου για να μη παρεξηγούμαι).

Παντως μου φαίνεται περίεργο που ενώ μάζευε τόσο κόσμο εφτασε στο σημείο να κλείσει. Κάποιοι ίσως το έβλεπαν λίγο "τσαμπατζίδικα" όσο 'ασχημη και αν ακουγεται η λέξη. Πρόσωπικά αν και ψωνίζω συνέχεια από internet φροντίζω να αφήνω ένα σταθερό ποσό κάθε μήνα και στα καταστήματα που είναι κοντά σε μένα και με βολεύουν σα χώροι παιχνιδιου γιατί αν κλείσουν...
Στο BB μου άρεσε η διοργάνωση events κάτι που δε γινεται από άλλα μαγαζιά τόσο συχνά ή τόσο οργανωμένα. Και μιας και μιλάμε για events, προσωπικά θεωρώ αξιες τις προσπάθειες απο το x-Fantasy Shop Πειραιά, νυν Strategy Hall το οποίο έστειλε 2 άτομα Αγγλιά για το GT του WFB.

Χαζό επίσης θεωρώ το ότι εμείς οι ίδιοι οι παίχτες δεν μπορούμε να τα βρούμε έτσι ώστε να ξεκινησουμε ένα σύλλογο άξιο προσοχής που να ζωντανέψει λίγο τα πράγματα. Αλλά η κουβέντα αυτή έχει πολύ ζουμί...

karmacedon
28-01-2006, 22:37
Eιναι λαθος μου που δεν εχω παει ποτε μεχρι το Strategy Hall. Μολις κλεισει το BB θα μεταναστευσω μαλλον προς τα εκει. Ποιο ειναι το τηλεφωνο τους ?

MANDRAGORE
28-01-2006, 23:14
4135757. Με τι παίζεις? Αν είναι κανονίζουμε και καμία μάχη.
Πάντως τα μαγαζιά στην Αθήνα είναι πάρα πολλά και πιστεύω ότι θα έπρεπε να κάνουν αρκετά περισσότερα για να κρατάνε το κόσμο τους. Πράγμα που φαίνεται να μη το σκέφτεται κανένας.

SOTIRIOS
30-01-2006, 07:53
Ρε Μανδραγόρα για πες τι δεν σου άρεσε στο ΒΒ;Να δω αν συμφωνούμε σε κάποια πράγματα έτσι ώστε αν κάνουμε κανα σύλλογο να μην επαναληφθούν τα ίδια λάθη...

MANDRAGORE
30-01-2006, 10:53
Πρώτον να ξεκαθαρίσω ότι δε μιλάω για συμπεριφορές παιχτών. Μπορεί κάποιος να παίζει με σπαστικό τρόπο (για μένα) αλλά σε αυτό τον τομέα το μαγαζί δεν μπορεί να κάνει τίποτα, εκτός και αν εχεις βεβαια να κανεις με κανενα τελείος παλαβό που όμως δεν έχω συναντησει ακόμα πουθενα .

Μιλάω για το ιδιο το μαγαζί. Θεωρώ ότι κάποια πράγματα χρειάζονταν περισσότερο επαγγελματισμό, σοβαρή προσπάθεια και αφοσίωση. Επίσης είναι πολύ καλό ο ιδιοκτήτης να είναι και αφοσιωμένος παίχτης και να καταλαβαίνει τον πελάτη αλλά έχω την εντύπωση ότι κάποια άτομα αντιμετωπίζονταν διαφορετικά καθώς ο παράγοντας φιλία ανακατευόταν με τη δουλεια. Δεν ήταν όλοι ίσοι. Μπορεί να κάνω λάθος σε αυτό αλλά έτσι μου φαινόταν. Επίσης πιστευω ότι για τον κόσμο που είχε το μαγαζί, αριθμτικά αλλά και σαν ποιότητα παιχτών (από τους καλύτερους) δεν γίνονταν αρκετά πράγματα. Κάποια campaign και τίποτε άλλο το ιδιαιτερο. Να μου πεις στα άλλα τι γινεται? Τα άλλα μαγαζιά δεν μαζεύουν όμως τόσο κόσμο.
Για να γενικεύσω, αισθανόμουν ότι το ΒΒ δεν ήταν τίποτε άλλο από μια στενή "κλειδωμένη" παρέα φίλων που έκανε τη πλάκα της παράλληλα με τη δουλειά της. Η κατάσταση ήταν πολύ μακριά απο την ιδέα μιας "κοινότητας" παικτών που μαζεύονται κάπου και περνάνε καλά.

SOTIRIOS
30-01-2006, 12:40
Δεν νομίζω πως έχεις άδικο στα περισσότερα απο τα όσα λές αλλά σίγουρα το ΒΒ ήταν η καλύτερη προσπάθεια μέχρι τώρα να έχουμε ως gamers έναν χώρο παρεϊστικό που πραγματικά να υποστηρίζει τα παιχνίδια της GW.Δεν έρω πως θα είναι το νεο Fantasy στη Γ΄Σεπτεμβρίου τωρα που θα μετακομίσει αλλά μάλλον σίγουρα δεν θα είναι όπως το θέλουμε...Δεν νομίζω πως ήταν καλή εξέλιξη για κανέναν μας που έκλεισε το ΒΒ και μάλιστα με τον τρόπο που έγινε αυτο...Ας ελπίσουμε πως κάτι άλλο θα γεννηθεί...

MANDRAGORE
30-01-2006, 22:52
Ξέρεις νομίζω ότι το παρεϊστικο μερικές φορές πρέπει να εχει κάποια όρια. Για αυτό και χρησιμοποίησα τον όρο κοινοτητα. Δεν μπορεί όλοι να τα πηγαινουνκαλά με όλους και για αυτό κάποια στιγμή πρέπει να υπάρχουν κάποιοι κανονες που μπροστά σε αυτους όλοι να είναι ίσοι. Οσο για το νεο Fantasy δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος. Ο εν λόγω επιχειρηματίς με έχει απογοητεύσει πάρα πολύ σα gamer και με χαλάει το γεγονός ότι η μόνη ανεξάρτητη κίνηση (καλά οκ τωρα υπάρχει και ο Πειραιάς) κλείνει.

SOTIRIOS
31-01-2006, 10:27
Δεν θα διαφωνήσω με αυτά που λές ωστόσο το ΒΒ ήταν αξιοπρεπέστατος χώρος...Θυμίσου μόνο τις εξαίσιες μυρωδιές στο υπόγειο του Fs και θα καταλάβεις τι εννοώ...Αν και έχω αρκετές νοσταλγικές στιγμές να θυμάμαι και απο εκεί...

MANDRAGORE
31-01-2006, 20:09
Ε καλά εντάξει δε το συζητώ, το παλιό Fantasy ήταν χαλια. Γεμάτο skaven και tyranids. :p Και βέβαια το BB ήταν πολύ καλός χώρος αν εξαιρέσεις το καπνό μιας και δεν είμαι καπνιστής.

Τι θα γίνει ρε μάγκες μόνο οι 2 μας θα μιλάμε πάλι? Οι Αθηναίοι τι άποψη έχουν για τα όσα λέμε και αν κανένας είναι από άλλο μέρος της Ελλάδας ας μας πει για τα εκεί μαγαζιά.

karmacedon
31-01-2006, 21:29
Μια δικια μου αναμνηση απο το παλιο FS
Καλοκαιρι 1999. Aπογευμα . Κατεβαινω στο υπογειο του [Πατρειαρχιου] και βλεπω 2 αντρες γυμνους απο την μεση και πανω να παιζουν Μαnowar.

Πιο σοβαρα τωρα ο Νκολουδακης ειναι ενας στυγνος μπακαλης , το μονο που το νοιαζει ειναι η τσεπη του. Δεν εχω να περιμενω τιποτα απο αυτον. Ελπιζω το ΒΒ να ξαναβρει το δρομο του . Το ολιγοπωλιο ειναι κακο πραμα.

SOTIRIOS
01-02-2006, 08:00
Εντάξει ρε παιδιά ας μην ξεχνάμε όμως και πως αν δεν υπήρχε το FS δεν θα παίζαμε 40Κ αφού η ΚΑΪΣΣΑ είχε παραμελήσει εντελώς την GW...Τα FS βοήθησαν να συντηρηθεί το hobby αλλά για να προχωρήσουμε χρειάζονται σίγουρα άλλες πρωτοβουλίες....

MANDRAGORE
01-02-2006, 15:01
Ε κοιτα είδε τα φραγκα και το ότι υπήρχε κόσμος και χωθηκε. Σε αυτό βασίζεται. Ότι είμαστε αρρωστοι. Απλά πουλάει τίποτε άλλο. Ελπίζω να αλλάξει αυτό.

SOTIRIOS
02-02-2006, 07:32
Να ρωτήσω και κάτι άλλο...Παίζει κανένας Warhammer ancient?Έχω βυζαντινούς και τώρα ετοιμάζομαι για Σπαρτιάτες...

karmacedon
02-02-2006, 10:54
Καποια στιγμη θελω να μαθω Warhammer ancient .Με ενδιαφερουν οι στρατοι της αρχαιοτητας . Αυτοι την περιοδο ψηνομαι για necromuda , μια van saar gang.

SOTIRIOS
02-02-2006, 11:16
Αν θες καλές φιγούρες για το σύστημα και στα 28mm (όπως στο warhammer)κοίτα στις εταιρείς Foundry,Perry Miniatures and Gripping Beast.Εκπληκτικές σειρές έχουν και οι τρείς...Όσο για Necromunda είχα και έχω Orlock που είναι ροκαμπίλια και μου θυμίζουν τα νιάτα μου που μας βλέπαν τα πανκιά και τρέχανε...Τουλάχιστον μου έμειναν οι φαβορίτες και το κοκόρι...αν και αρκετά γκρίζο πια....χε,χε

MANDRAGORE
02-02-2006, 15:23
Επιτέλους να αλλάξουμε λίγο συζήτηση. Εγώ μαζεύω epic και εχω και κάτι λίγα από Gothic αλλά δεν έχω παίξει ποτέ. Με ποιον άλλωστε. Για epic έχω και rulebooks αλλά για το gothic τίποτα. To ancient battles τι λέει? Με τι μοιαζει. Εννοώ σα συστημα.

Α και κάτι από ιστορικής απόψεως. Καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιούμε τον όρο Βυζαντινή Αυτοκρατορία και Βυζαντινοί. Αυτοί οι όροι δεν είναι τίποτε άλλο από την προσπάθεια τον Καθολικών ιστορικών της Κεντρικής Ευρώπης και ιδιαιτερα της Γαλλίας, να αρνηθούν μια απλή πραγματικότητα. Ότι η αυτοκρατορία με πρωτεύουσα την Κωνσταντινούπολη είναι η συνέχεια της μεγάλης Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας και ότι η Πόλη ειναι η νέα Ρώμη. Για αυτό άλλωστε είμαστε και Ρωμιοί, ένας τίτλος που σημαινει πολλά και πρέπει να μας κάνει περήφανους. Μάλλον το παράκανα. :chrome:

karmacedon
02-02-2006, 21:53
Eχω στολο Chaos στο BFG και ευχαριστως να δειξω το παιχνιδι καμια Κυριακη που ειμαι ευκαιρος.

SOTIRIOS
03-02-2006, 09:00
Το Warhammer ancients είναι η παλαιότερη(5th)εκδοση του Warhammer χωρίς μαγεία και κάποια επιπλέον στοιχεία...Σούπερ παιχνίδι αλλά πρέπει να είσαι και λίγο αρρωστος με την ιστορία και εγώ ειμαι...Όσο για τους βυζαντινούς ετσι είναι όπως τα λές αλλά εγώ είμαι Έλληνας και όχι ρωμιός.Για τους βυζαντινούς η λέξη Ελληνας σημαινε ειδωλολάτρης και τους κυνηγούσαν ανηλεώς.Κατάγομαι απα τη Μάνη και εμείς ως αυθεντικοί απόγονοι των Λακεδαιμονίων πιστέψαμε τελευταίοι απο τους Ελληνες στο Χριστιανισμο και μάλιστα γύρω στον 8ο μΧ αιώνα και αυτό μετά από πολλους διωγμούς(Μονεμβασια=μονη εμβαση,διέξοδος=καταφύγιο από τους διωγμούς)...Ο μόνος Βυζαντινός αυτοκράτορας που χρησιμοποίησε τον όρο Βασιλιάς των Ελλήνων και οχι των Ρωμαίων ήταν ο Κων/νος Παλαιολόγος...Άλλωστε πλήν της Θεσ/νικης όλες οι Ελλαδίτικες επαρχίες(ητοι σημερινή Ελλάδα)μαράζωναν επί Βυζαντίου ενώ ανθούσαν οι μικρασιατικές καθώς εκεί οι κάτοικοι δεν είχαν το στίγμα του ειδωλολάτρη...Δεν είμαι αντιβυζαντινός μιας και προσφέραμε για άλλη μια φορά πολλά στον πολιτισμό απλά θέλω να γίνονται όλες οι πτυχές γνωστές...Και για να προλάβω τυχόν ερωτήσεις...Φιλοσοφική εχω τελειώσει...Δουλεύω όμως σε Φαρμακευτική...

MANDRAGORE
03-02-2006, 13:39
Κar μέσα όμως τώρα έχω εξεταστική και τελειώνω στις 15. Αμέσως μετά είμαι ελευθερος. Αν και μάλλον θα χρειαστεί να μαζέψω και άλλες μινιατουρες για να παίξουμε αλλά ελπίζω να μη σε πειράξουν μερικά βαφτίσια στο πρώτο παιχνίδι. :rolleyes: Από 40Κ τι στρατους παίζεις?

Α και το fantasy της Καλλιθέας έχει τουρνουά 40κ στις 18. Αν δε βαριέστε ελάτε πλάκα εχει.

Σωτήρη χαίρομαι πολύ που αγαπάς την ιστορία μιας και εγώ είμαι άρρωστος. Πάντως εγώ θα χαρακτηρίσω τον εαυτό μου Ρωμιό καθώς θεωρώ τον όρο ως συμπληρωματικό στο Έλλην, κάτι σα τίτλος και όχι ως αυτοδύναμο προσδιορισμό. Α και σπουδάζω χημεία. :p

SOTIRIOS
06-02-2006, 11:53
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου μανδραγόρα αλλά δεν συμφωνώ και απόλυτα μ’αυτό...Δεν έχει όμως και πολλή σημασία γιατί και τους δυο μας αρέσει η ιστορία και είμαστε περήφανοι για αυτήν του λαού και του έθνους μας...Πρέπει να βρίσκουμε αυτά που μας ενώνουν και όχι αυτά που μας χωρίζουν...Εκτός και αν παίζεις Eldar στο W40K... :)

MANDRAGORE
06-02-2006, 15:11
Blasphemy. Heresy. Δεν είχες προσέξει καλά το Black Templar Dreadnought μου τελευταια φορά που ειχα ανεβει στο ΒΒ. Είμαι πιστός στο Imperium και όλοι οι στρατοι μου είναι πήχτρα στους αετους. Από άλλους στρατούς μόνο τα codex έχω για μην ακούω κουφαμαρες του τύπου "ΟΙ DESTROYERS κινούνται και στο assault phase ΠΑΝΤΑ".
Όσο για την ιστορία συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά μια τέτοια συζητηση θα την κανουμε καποια στιγμή από κοντά.
Αλήθεια διαβασα να λες σε ενα topic ότι κερδιζεις τους mechanised Eldar με μια special λίστα Space Wolves. Ποια είναι αυτη?

SOTIRIOS
06-02-2006, 20:10
χε,χε αυτά είναι μικρά μυστικά...που συνήθως δεν αρέσουν στον Γιάννη...Είναι γεγονός πως με αυτή τη λίστα εχω νικήσει 1 φορά και έχω φέρει 2 ισοπαλίες σε 3 μάχες...Με τις κανονικές λίστες έχω χάσει 3 φορές και έχω 2 ισοπαλίες.Πάντα εναντίον των γνωστών mechanised Eldar...Έχω κερδίσει μια φορά τους Tau του και έχω επίσης μια ήττα απο αυτούς.Έχω κερδίσει μια φορά τους Ορκ του,2 φορές τους Necrons και άλλες δυο φορές τους Chaos...Μόνο αυτοί οι καταραμένοι οι mechanised Eldar(με απλό αρμυ λιστ Eldar δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα) μου δημιουργούν προβλήματα συμπεριλαμβανμένου του γεγονότος πως όταν παίζει με Eldar ο Γιαννης έχει απίστευτο ζάρι...

MANDRAGORE
07-02-2006, 21:24
Ρε πες τη λιστα και σε μας, απο ότι φαινεται δεν δερνει μόνο eldar...

SOTIRIOS
08-02-2006, 07:52
Τους άλλους στρατούς τους κερδίζω με απλές λίστες.Το συγεκριμένο αρμυ λιστ είναι μόνο για τους armored Eldar του Γιάννη...Φτιάχνω τώρα με αργούς ρυθμούς Dark Eldar μόνο για χρήση εναντίον Eldar...Πολλά Raiders...

MANDRAGORE
08-02-2006, 14:22
Mπουουουουουουου!!!! Ντροπή. Τι θα που οι λύκοι σου όταν δουν τους βιτσιοζους στο ίδιο ντουλάπι... Αλλά πάλι μόνοι μας τα λέμε. Δεν κανονίζουμε και καμία μάχη?

MANDRAGORE
14-02-2006, 00:44
Ζει κανεις?

karmacedon
14-02-2006, 08:12
Ημαστε 3 ατομα ολοι μαζι . Ζουμε αλλα εγω δεν εχω να κανω κατι post γιατι βαριεμαι.

Carcass
02-04-2006, 15:24
Εντάξει, κάνε το 4 άτομα.
Κωνσταντής απο Αθήνα, παίζω black legion , δεν μαζεύω τίποτα απο epic ή battlefleet αν και θα ήθελα να το κάνω κάποια στιγμή, ασχολούμε και με fantasy ( chaos mortals, deamonic army - Tzeentch , λίγα beasts of chaos ), αυτά.

Πι ες. Μανδραγόρα, Καποδιστριακό είσαι ? Σε αυτούς τους μισητούς τύπους ? Αν ναι, δίπλα είμαστε , φυσικό εγω.

Achaian
03-04-2006, 09:55
Κι εγω εδω....παρακολουθω το site αρκετα συχνα...αλλα ειμαι εξωτερικο τους τελευταιους 8 μηνες...αλλα κατεβαινω Ελλαδα αρκετα συχνα....Εχω περιπου 3000 PTS IG:Cadia και απο fantasy νανους Bretonnıa....Μενω μονιμα Πατρα!!!!
:)

When Black Roses Bloom
02-05-2006, 06:36
5 atoma :P

MANDRAGORE
06-05-2006, 13:36
Καλά είματσε πάνω από 10 αλλά τι να πουμε μωρέ... Υπάρχουν και τα ελληνικά forums τώρα.

Carcass
13-05-2006, 16:30
Στα οποία γίνεται χαμός, όλοι ποστάρουν σαν τρελοί και γίνονται άπειρες συζητήσεις καθώς και διοργανώσεις παιχνιδιών και τουρνουα, με τουλάχιστον 40 άτομα συμμετέχωντες κάθε φορά ( και διαφορετικά άτομα κάθε φορά ).

MANDRAGORE
13-05-2006, 21:35
E? Που γινονται τα τουρνουα? Λες για ανεξαρτητες προσπάθειες?

Achaian
15-05-2006, 08:23
εγω μπαινω πολυ στο www.strategyhall.gr/forums που γινεται ντορος....
ειναι το site του πρωην Fantasy shop του Πειραια....ξερω πολλα [παιδια απο κει και εχει αρκετη κινηση...

Achaian
15-05-2006, 08:25
χωρις το s to forum.... sorry guys

Creep
25-05-2006, 04:15
Ti na sas po...eimai o 5upr3m3 H4xx0rz, alla eitan to onoma enos filo mou. Tora exw to diko mou onoma, alla den exo ellinika grammata sto ipologisti mou!

Fetos tha pao ellada, kai tha'thela na peksw mazi sas kapote. Egw paizw Imperial Guard, Thousand Sons, kai molis arxisa Tau. Sto Fantasy exw brettonians, ala an ferw Warhammer stin ellada tha'nai mono ena strato, meipos IG?

Kseretai pou einai i potidea? Opoios menei Thessaloniki na'rthei na kanoumai kana mpanio...

Persei peiga na vro magazi pou poulousai Warhammer, ala vrika monon ena, stin plateia navarinou. Pou alou exei?

When Black Roses Bloom
22-06-2006, 18:58
Yparxei ena magazi pou legetai Battlegrounds to opoio einai sthn parallhlo metaksu Mhtropoleos kai Tsimiski konta sthn Nabarinou pou exei Warhammer.
Epishs einai kai h kaissa pou einai sthn Ekklhsia ths Agias Sofias. An pareis ton dromo ths Egnatias apo ekei pou einai o Xasioths kai pros thn paralia einai se ekeino ton dromo. Kai einai allo ena pou legetai "H Agnosti Quadath" pou einai sthn Nabarinou sto prwto steno prin thn Tsimiskh aristera.